W poprzednim wpisie pisałam m.in. o tym jak odpowiednio przygotować miejsce porodu, dzisiaj kilka słów o tym jak do porodu przygotowuje się suka i jak jej pomóc.

U suk z długim włosem trzeba zadbać o przystrzyżenie sierści w okolicy gruczołu mlekowego, żeby sutki były potem łatwiej dostępne dla szczeniąt i przyciąć też sierść w okolicy krocza i na tylnych częściach ud, co ułatwi umycie tej okolicy po porodzie.

Poród u suki

Pod koniec ciąży u ciężarnych suk obserwuje się rozwój gruczołu mlekowego. Wydzielina w gruczole mlekowym pojawia się dopiero w ostatnich dniach ciąży. U suczek rodzących wiele razy, może to być nawet tydzień,dwa przed porodem , zaś u suk rodzących pierwszy raz dopiero w dniu porodu.

W przypadku, gdy gruczoł mlekowy jest słabo rozwinięty, albo jeśli spodziewacie się licznego miotu, warto asekuracyjnie zaopatrzyć się w preparat mlekozastępczy.

To, co może świadczyć o zbliżającym się porodzie, to pewne charakterystyczne zmiany w zachowaniu się przyszłej matki np. zmienny apetyt, bądź jego brak, niepokój, czasem wymioty. Odruch budowania gniazda może wystąpić 3-4 dni przed porodem. Jednak niektóre suczki przygotowują gniazdo 2 tygodnie przed porodem, inne pół godziny przed. Więc jak widzicie żadnych reguł nie ma.

W momencie porodu część samic szuka cichego i ciemnego miejsca i należy im to umożliwić, ale są też takie, które rozpaczliwie garną się do człowieka i szukają jego bliskości i to też należy im ułatwić. Trzeba unikać niepotrzebnego denerwowania pupilki, nie przeszkadzać jej, nie zaglądać do niej co pięć minut, chyba że sama do nas przyjdzie.

Radzę zachować spokój bo poród zbliża się wielkimi krokami… :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:

5 Komenatarzy do “Jak suka przygotowuje się do porodu”

 1. Marzena napisał:

  Witam. Moja suczka ma 5 lat i odnosze wrazenie ze jest ciezarna po raz pierwszy, po scisnieciu jej sutkow wyplywa jej przezroczysta i troszeczke zoltawa wydzielina, zapachu nie ma. Mikusia jest strasznie spokojna i calymi dniami lezy pod stolem. Brzuszek mam twardy, nie wiem czy mam racje. Moze mi Pani cos doradzic??

 2. ZrozumPupila.pl napisał:

  Witam

  Niewiele mogę pomóc na odległość, ale na Pani miejscu zgłosiłabym się do lekarza weterynarii i zrobiła suczce badanie usg, aby potwierdzić, bądź wykluczyć ciążę. Mleko w sutkach u suczki ciężarnej pojawia się zwykle pod koniec ciąży.

  Pozdrawiam

 3. Marzena napisał:

  Wlasnie nie do konca jest to mleko bo wyglada to po scisnieciu sutka jakby jasno zolta ciecz. Calymi dniami lezy pod lozeczkiem syna i raz zdziwilo mnie to ze zjadla swoje odchody ktorych nie chciala oddac az warkla, bardzo malo je, prawie ze wcale. Czy moze byc to z tesknoty??

 4. ZrozumPupila.pl napisał:

  Jeśli nie jest to mleko i suczka tak dziwnie się zachowuje, to tym bardziej powinna się Pani z nią wybrać do lekarza, ponieważ albo jest to ciąża (wątpię!), albo ciąża urojona (i to się leczy!), albo ropomacicze (a to się operuje!). Wszystko wyjaśni badanie kliniczne i badanie usg.

 5. Marzena napisał:

  Aha. Bardzo Pani dziekuje za pomoc. Postaram sie jak najszybciej z nią isc do lekarza.

Prześlij swój komentarz

*