Szczenięta ras dużych i olbrzymich mają specyficzne potrzeby żywieniowe które postaram się tutaj przybliżyć.

Za psy ras dużych uznaje się takie, które jako osobniki dorosłe osiągają wagę powyżej 30 kg masy ciała, czyli m.in.: golden retrievery, labradory, owczarki niemieckie. Z kolei do ras olbrzymich zalicza się np.: dogi, owczarki środkowoazjatyckie, rottweilery czy bernardyny.

Żywienie szczeniąt, cz. 2 – Rasy duże i olbrzymie

Od momentu odsadzenia do osiągnięcia dojrzałości, szczenięta psów ras dużych i olbrzymich trzeba karmić w sposób, który zapewni im umiarkowane tempo wzrostu.

Część dużych i olbrzymich ras psów ma skłonność genetyczną do szybkiego wzrostu i jeśli są żywione karmą przewyższającą ich zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze, wówczas tempo wzrostu jest zbyt szybkie. Nie służy to prawidłowemu rozwojowi układu kostnego i może doprowadzić do zaburzeń kształtowania szkieletu. Zarówno nadmiar jak i niedobór energii i składników odżywczych będzie powodował zaburzenia wzrostu kości. Dlatego warto takie psy żywić karmą komercyjną dla psów ras dużych i olbrzymich, odpowiednio dla nich zbilansowaną.

Psy ras dużych i olbrzymich, w porównaniu z rasami małymi, cechuje wolniejsze tempo rozwoju. Juniory ras dużych i olbrzymich osiągają 80% masy ciała psa dorosłego w wieku 18-24 miesięcy, dopiero wówczas kształtuje się ostateczna masa mięśniowa. Często taki wyrośnięty szczeniak, nie obudowany mięśniami wydaje się właścicielom „chudy” i próbują go dokarmiać lub dodawać preparaty witaminowo-mineralne.

Takie działanie rzeczywiście pozwoli zwiększyć masę mięśniową, jednak musicie pamiętać, że układ kostny stanowi oparcie dla mięśni i nie jest jeszcze w tym czasie odpowiednio rozwinięty i nie zdoła utrzymać zwiększającej się zbyt szybko masy mięśniowej , co może być przyczyną chorób: kulawizny czy dysplazji.

Jeśli z kolei zwiększycie dawkę tłuszczu w diecie, spowoduje to większą atrakcyjność karmy i większe jej spożycie co może prowadzić do kumulacji niewykorzystanej energii w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to prosta droga do nadwagi i otyłości. I znowu obciąży to szkielet takiego rosnącego olbrzyma. Taką predyspozycję do nadwagi wykazują np. labradory czy goldeny.

Moja rada:

Skoro już zdecydujecie się na podawanie swojemu pupilowi dobrej jakości suchej karmy, przeznaczonej dla odpowiedniej wielkości psa czy nawet rasy, to nie próbujcie „przedobrzyć”. Możecie bowiem w ten sposób bardziej zaszkodzić niż poprawić zdrowie i wzrost psa.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:

1 Komentarz do “Żywienie szczeniąt, cz. 2 – Rasy duże i olbrzymie”

  1. Dysplazja stawu biodrowego u psów - objawy | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

    [...] Jak żywić szczenięta dużych ras aby uniknąć dysplazji? [...]

Prześlij swój komentarz

*