To jak licznego miotu można się spodziewać, zależy od rasy i wielkości suki. U dużych suk mioty mogą być liczniejsze, zaś u małych powinniśmy się spodziewać mniejszej liczby szczeniąt. Ale czasem jest inaczej i przy nadmiernej liczbie płodów, a co za tym idzie, przy przeładowaniu macicy, może dochodzić do zaburzeń stanu zdrowia matki.

Zbyt dużo szczeniąt w miocie

Zbyt liczny miot powoduje zwężenie jamy brzusznej i piersiowej a także prowadzi do obciążenia organizmu matki. Upośledzony zostaje jej układ krążenia, utrudnione jest dostarczanie płodom substancji odżywczych i wydalanie produktów przemiany materii płodów.

U takich suczek widoczny jest nienaturalnie duży brzuch, na zdjęciu Rtg widać przeładowanie macicy, dołącza się duszność, wymioty, brak apetytu. Często wszystkie te objawy i dodatkowo atonia macicy są wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. W stanach, kiedy suki ulegają zapaści krążeniowej, podejmujemy decyzję o wykonaniu przedwczesnego cięcia cesarskiego, aby ratować matkę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:

1 Komentarz do “Zbyt dużo szczeniąt w miocie”

  1. Ilość szczeniąt w miocie | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

    [...] miotem były 23 szczeniaki. Ten rekord należy do suki rasy Bernardyn:) Zobacz koniecznie: Do czego może prowadzić zbyt duża ilość szczeniąt w miocie? Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:4 lutego 2012 — Zbyt [...]

Prześlij swój komentarz

*