Poronienie u suczki

Luty 4th, 2012

Jedną z najczęściej spotykanych patologii ciąży u suczek bywa poronienie.

Wczesne ronienia mogą pozostać niezauważone, ponieważ matka często od razu zjada poronione płody.

Czynniki, które mogą wywołać ronienie to między innymi: Brucella canis,herpeswirus, Salmonella, Toxoplazma, wirus nosówki czy inne zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Ronienie może wystąpić także wtedy, gdy u matki pojawi się wysoka gorączka i zaburzenie stanu ogólnego np. przy chorobie pokleszczowej, babeszjozie, albo po wypadkach lub w wyniku zatrucia.

Poronienie u suczki

To, co powinno właściciela zaniepokoić, to nieprawidłowy wypływ z pochwy. Należy wówczas szybko skontaktować się z lekarzem weterynarii, który ma suczkę pod swoją opieką, ponieważ sposób postępowania zależy od charakteru wypływu i stanu ogólnego matki.

Jeśli stan ogólny jest dobry lub nieznacznie zaburzony a wypływ z pochwy śluzowy lub śluzowo-krwisty, może nam się udać uratować ciążę. Natomiast jeśli stan zdrowia matki jest silnie zaburzony a wypływ gnilny, zielony, wówczas konieczny jest zabieg usunięcia macicy wraz z martwymi płodami. Niepokój budzi również zbyt duża ilość krwistego wypływu, która może świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi u matki.

Decydujący dla ratowania ciąży jest stan ogólny zdrowia matki.

Bywa, że ronienie przeciąga się przez kilka dni, a jeżeli ma miejsce pod koniec ciąży, wówczas obok martwych płodów mogą się też rodzić żywe szczenięta.

Poza tym, jeżeli jest niedostateczne, niezbilansowane żywienie matki, wtedy dochodzi do upośledzenia rozwoju płodów i błon płodowych. Rodzą się słabe i niezdolne do życia szczenięta. Niedoborowe żywienie prowadzi do dysfunkcji układu neurohormonalnego a to z kolei do zaburzeń przebiegu ciąży.

Poronienie a cukrzyca

W przypadkach ronień trzeba też wspomnieć o suczkach chorych na cukrzycę, gdzie do poronień i rodzenia się niezdolnych do życia szczeniąt dochodzi często. Nawet jeśli uda się u takich suk utrzymać ciążę do porodu, to noworodki giną z powodu hipoglikemii poporodowej. Dlatego suki z cukrzycą należy poddawać sterylizacji, co ogranicza objawy cukrzycy i zapobiega rozwojowi zagrożonej ciąży.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:

2 Komenatarzy do “Poronienie u suczki”

 1. Małgorzata napisał:

  Witam,
  bardzo ciekawe tematy porusza Pan na swoim blogu.
  Wiadomości są przekazywane w zrozumiały sposób.
  Bardzo dziękuję
  Małgorzata

 2. Małgorzata napisał:

  Dodam jeszcze, że powodem poronienia może być również „nie trzymanie” progesteronu, jest to coraz częstsze zjawisko.

Prześlij swój komentarz

*