Cieczka u suki

Październik 15th, 2010

Jedni właściciele czekają na nią z utęsknieniem, inni z obawą, co też będzie się działo z ich pupilką…

Suki to zwierzęta monoestralne, co znaczy, że występuje u nich jedna ruja a po niej długi okres spokoju płciowego. Zwykle występuje dwa razy do roku, chociaż dostrzega się różnice rasowe i osobnicze.

Cieczka może wystąpić w dowolnym okresie, ale z reguły wczesną wiosną i jesienią. Średnia przerwa między rujami to 7 miesięcy. Jednak, jak wspomniałam, są różnice rasowe i osobnicze. I tak np. przerwa u owczarków niemieckich trwa około 5 miesięcy, u bokserów i pudli miniaturowych około 8 miesięcy, a u rodesianów potrafi występować raz w roku. U starszych suk, mniej więcej powyżej ósmego roku życia, przerwa między rujami wydłuża się, a same objawy cieczki stają się słabiej wyrażone.

Cieczka u suki

Kiedy cieczka wystąpi pierwszy raz?

Nie da się tego jednoznacznie określić. Może być to w wieku 6 miesięcy, 12 miesięcy czy nawet 18 miesięcy. Jest to związane z osiągnięciem przez sukę odpowiedniej masy ciała. Dlatego u małych ras należy się spodziewać cieczki wcześniej a u dużych później.

Cały cykl płciowy suki dzieli się na cztery fazy:

 • przedrujową (proestrus)
 • ruję właściwą (estrus)
 • porujową (metestrus)
 • bezrujową (anestrus)

Na cieczkę składa się faza przedrujowa i ruja właściwa. Okres przedrujowy trwa zwykle 9 dni, z możliwością wahania się od 3 do 16 dni. Wtedy zaznacza się wyraźny obrzęk sromu i występuje krwiste plamienie. Suka w tym okresie budzi zainteresowanie samców, ale nie daje się pokryć.

Ruja właściwa trwa też z reguły 9 dni, z odchyleniem 3 do 15 dni, zaś czasem jedynie 3 do 5 dni, to już zależy od danej suczki. W tym czasie samica zaczyna akceptować samca, wypływ z pochwy staje się jaśniejszy, bardziej śluzowy a srom wiotczeje. Owulacja występuje zwykle na początku rui (2-3 dzień) a kiedy ponownie samica nie akceptuje partnera to znaczy, że wchodzi w okres porujowy.

Nasze pupilki, zwłaszcza podczas pierwszej cieczki, mogą wykazywać zmiany w zachowaniu. Niektóre bywają apatyczne, tracą apetyt, „wzdychają do księżyca”, są spokojniejsze, albo nadpobudliwe, robią „maślane oczy”, popiskują, wykazują odruchy kopulacyjne, zdarzają się też zachowania agresywne, terytorialne.

Niech nie zdziwi Was fakt, że w tym czasie suki częściej przysiadają na spacerach i posikują, ponieważ one w ten sposób znaczą teren, zostawiając swoje feromony. Dlatego czasem na spacerze nie można oderwać chłopaków od miejsca, w którym taka dziewczyna była.

Wypływ krwisty z reguły nie jest obfity i może zaznaczać się tylko kroplami. Jeśli nasza pupilka mieszka w domu, możemy kupić jej specjalne majtki. Jeśli chcecie takie kupować, zmierzcie wcześniej obwód ciała suczki przed tylnymi kończynami. Od razu lojalnie uprzedzam, że nie wszystkie „panny” uznają tego typu nieudogodnienia. Moja suczka pierwsze co zrobiła, to kupę w te majtki i ostentacyjnie przejechała na pupie przez cały pokój, okazując w taki sposób swoje głębokie niezadowolenie. Później było już znacznie lepiej.

Suki żyjące w stadzie potrafią synchronizować swoje ruje tak, że cieczka występuje u nich w tym samym czasie.

W okresie pierwszej cieczki rozwija się gruczoł mlekowy, który staję się powiększony, jednak nie należy się tym niepokoić, chyba że później pojawiają się objawy ciąży urojonej i mleko w gruczole.

Zapobiegaj niechciacnej ciąży – wybierz odpowiednią metodę antykoncepcji dla swojej suczki:
Antykoncepcja chirurgiczna – sterylizacja
Antykoncepcja hormonalna

Niestety z cieczką wiążą się też różnego rodzaju zaburzenia cyklu. Więcej na ten temat znajdziecie w kolejnym wpisie. Zapraszam!

Serdecznie dziękuję za przeczytanie tego wpisu! Kliknij „Lubię to!” poniżej jeśli chcesz przeczytać podobny. Zapraszam również na mój profil na Facebooku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:

3 Komenatarzy do “Cieczka u suki”

 1. Zaburzenia cyklu u suki | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

  [...] 23rd, 2010 Tak jak wspomniałam w poprzednim wpisie, z tematem cieczki nierozerwalnie wiążą się różnego rodzaju zaburzenia cyklu. Myślę, że warto o nich [...]

 2. Krycie suki | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

  [...] 3rd, 2010 Przy okazji tematu cieczki jeden z czytelników zadał mi pytanie dotyczące wyboru idealnego momentu krycia [...]

 3. Ruja u kotki | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

  [...] 12th, 2010 Ostatnie kilka wpisów poświęciłam ciecze u suczek. Teraz przyszedł czas na kociaki! Wszyscy wiemy że kot to nie pies i kotka to nie suka:) I tak [...]

Prześlij swój komentarz

*