Szczepienie szczeniaka

Lipiec 1st, 2011

Koniecznie pamiętajcie, że szczepić należy zwierzę zdrowe i wcześniej odrobaczone, ogólnie w dobrej kondycji. Nie może być to zwierzę niedożywione, z niedoborami, ani takie, które przebywa w złych warunkach, czy jest poddane sytuacjom stresującym.

Tydzień po szczepieniu powinien być czasem kwarantanny – czyli jak najmniej kontaktu z innymi zwierzętami, zwłaszcza z chorymi lub nieszczepionymi. Szczepienie musi się „przyjąć” i szczenięciu trzeba dać czas na uodpornienie się.

Szczepienie szczeniaka

Cykl szczepienia szczeniaka

Cykl szczepień powinien się odbywać w następującym porządku:

  • pierwsze szczepienie w wieku skończonych 6 tygodni (6-8 tydz.)
  • drugie szczepienie w wieku skończonych 9 tygodni (9-11 tydz.)
  • trzecie szczepienie w wieku skończonych 12 tygodni (12-14 tydz.)
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie w wieku 12 tygodni i później.

Psy szczepimy między innymi przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha,kaszlowi kenelowemu, koronawirozie, leptospirozie.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest OBOWIĄZKOWE.

Choroby

Parwowiroza – krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, bardzo niebezpieczne dla życia szczenięcia.
Szczególnie wrażliwe są rasy: doberman, rottweiler, labrador, owczarek niemiecki, american pitbull terier, yorkshire terier.

Nosówka – choroba wirusowa dająca objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, również bardzo niebezpieczna.

Choroba Rubartha – zakaźne zapalenie wątroby.

Kaszel kenelowy – zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli, gdzie wirusy uszkadzają nabłonek układu oddechowego i sprzyjają wtórnym, bakteryjnym zakażeniom.

Skutki uboczne szczepienia szczeniaka

Po szczepieniu zwierzę może niekiedy wykazywać pewne zaburzenia. Może wystąpić delikatny odczyn na skórze w miejscu iniekcji, objawy posmutnienia, senności, przejściowa utrata apetytu. Odczyn po szczepieniu generalnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia i nie wymaga specjalnej interwencji lekarskiej. Zaniepokoić Was powinny biegunka czy wymioty, wówczas należy niezwłocznie kontaktować się z lekarzem weterynarii.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeżeli zainteresował Cię ten temat koniecznie przeczytaj również:

2 Komenatarzy do “Szczepienie szczeniaka”

  1. Odrobaczanie szczeniąt | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

    [...] Czerwiec 24th, 2011 Z wizytami u weterynarza nierozłącznie związany jest temat szczepień i odrobaczania. Dzisiaj najważniejsze kwestie dotyczące odrobaczania a w kolejnym wpisie przybliżę Wam kwestię szczepienia szczeniąt. [...]

  2. Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu | ZrozumPupila.pl - Blog o psach i kotach napisał:

    [...] na dwór, a już bezwzględnie nie wolno tego robić, jeśli szczeniak nie był odrobaczony czy szczepiony. Zbyt wiele jest czynników chorobotwórczych, z którymi może się zetknąć i [...]

Prześlij swój komentarz

*